2022-07-29 11:26:48

Kaip neperdegti darbe?

2016.06.16
Gyvenime pasitaiko situacijų, kurių negalime pakeisti. Pavyzdžiui, negalime dirbti biure ir atsisakyti daugybę valandų sėdėti prie kompiuterio. Užtat galime padaryti taip, kad neigiamas tokio darbo aspektas kuo mažiau veiktų mūsų savijautą.

Kėlimasis pernelyg anksti

Nuolatinis neišsimiegojimas – problema, žinoma visiems.

Nuovargis dėl neišsimiegojimo kaupiasi ir perauga į sveikatos problemas: atsiranda chroniškų ligų, silpsta imunitetas. Visai neseniai mokslininkai išsiaiškino, kad nuolatinis neišsimiegojimas lemia storėjimą. Organizmas stengiasi kompensuoti negautą iš miego energiją maisto sąskaita.

Patarimai:

Miegui būtina skirti septynias valandas, plius dvidešimt-trisdešimt minučių užmigimui. Užmigti reikia iki dvyliktos nakties, tuomet miegas bus kietas ir naudingas. Be to, organizmas turi savybę priprasti prie vienokio ar kitokio režimo. Jei jūs diena iš dienos einate miegoti vienuoliktą vakaro, o keliatės septintą, išsiugdote įprotį.

Geram miegui svarbi aplinka: grynas oras miegamajame, užuolaidos, patogus, bet nelabai kietas čiužinys, maloni liesti patalynė ir naktiniai.

Kava žvalumui padidinti

Kava – ne pats geriausias būdas suteikti sau daugiau žvalumo. Ji ima aktyviai veikti tik praėjus dviem-trim valandoms po gėrimo. Be to, geriant dideliais kiekiais (daugiau nei penkis puodelius stiprios kavos per dieną), gali padidėti kraujospūdis.

Patarimai:

Jei negalite apsieiti be kavos, gerkite ne daugiau kaip keturis mažus puodelius per dieną. Geriau – su pienu ar grietinėle.

Yra efektyvesnių būdų prasibudinti. Darbingumo suteikia kontrastingas rytinis dušas. Dešimt minučių – ir žvalumo užtaisas visai dienai garantuotas.

Dar vienas būdas – adaptogenai, tonizuojančios ir stimuliuojančios priemonės iš gamtos. Jos itin efektyviai veikia rudenį ir žiemą, kai didžiąją laiko dalį tenka egzistuoti „tamsos režime“.

Ženšenio ar rausvosios rodiolės antpilą reiktų vartoti likus pusvalandžiui iki valgio po dvidešimt lašų du-tris kartus per dieną. Adaptogenų kursas – ne daugiau kaip mėnuo. Prieš juos vartodami pasitarkite su specialistu.

Darbas su kompiuteriu

Judėjimo stygius – grėsmė stuburui. Silpsta nugaros raumenys, jiems tampa vis sunkiau išlaikyti stuburą lygiai, jis krypsta. Atsiranda osteochondrozė, raumenų spazmai. Taip pat nuo hipodinamijos kenčia kraujagyslės: kraujas cirkuliuoja nepakankamai, dėl to atsiranda varikozė, kraujo sąstovis mažojo dubens organuose. Tai gali sukelti net nevaisingumą.

Patarimai:

Darbo vieta turi būti sutvarkyta teisingai: reikia sėdėti lygiai ir tiesiai. Kėdė turi būti tokio aukščio, kad kojų pėdos remtųsi į grindis. Monitorių reikia pastatyti tiesiai prieš save, akių lygyje arba kiek žemiau. Alkūnės neturi atsidurti žemiau stalo paviršiaus.

Kas keturiasdešimt minučių reikia atsikelti ir šiek tiek pajudėti.

Būtina kartą-du per savaitę pasportuoti. Jei sunku sutelkti jėgas ir rasti laiko intensyviems užsiėmimams, užsirašykite į baseiną.

Dažni užkandžiavimai ir arbatos gėrimai su saldumynais

Netvarkinga mityba dažnai sukelia gastritą. Pats ryškiausias saldaus raciono padarinys – priaugti kilogramai. Antsvoris ir saldumynai gali sukelti antrojo tipo diabetą. Tai ypač svarbu kalbant apie tuos, kurių giminaičiai kentė dėl šios ligos. Dažniausiai antrojo tipo diabetu susergama suaugus, dauguma atvejų dėl netaisyklingos mitybos.

Patarimai:

Savo pietų pertrauką skirkite visaverčiams pietums. Kitas variantas. Namie – visaverčiai pusryčiai ir lengva vakarienė. Biure vis tiek pietaukite. O užkandžiavimų tarp pagrindinių patiekalų skaičių sumažinkite iki dviejų. Vienas – tarp pusryčių ir pietų, kitas – tarp pietų ir vakarienės. Taip priartėsite prie vieno iš dietologijos standartų – maitinimosi penkis kartus per dieną.

Užkandžiams tiks mažai kaloringi produktai: neriebūs jogurtai, dribsniai, vaisiai (ypač obuoliai ir apelsinai).

Kaip saldžių produktų pakaitalą vartokite sausus vaisius ir cukatas. Jie taip pat skanūs, bet mažiau kaloringi. Kartais galima suvalgyti ir šiek tiek šokolado, tačiau karčiojo, o ne pieniško.

Aukštakulniai bateliai – nepakeičiama aprangos dalis

Aukšti kulniukai lemia varikozės atsiradimą, problemas su stuburu, traumas ir pan.

Patarimai:

Rinkitės ne aukštesnius kaip keturių-penkių centimetrų kulniukus.

Visuomet darbe laikykite dar vieną porą batelių žemu kulnu. Jei dirbate prie kompiuterio ar keliaujate pietauti, persiaukite saugesnius batelius. Taip jūsų kojos nejus nuolatinės įtampos ir šiek tiek pailsės.

Ne biure rinkitės batelius žemesniu ir patikimesniu kulnu.

Gera terapija pavargusioms kojoms – kontrastinės vonios ir savimasažas.

www.delfi.lt
Raktinis žodis: