2022-07-29 11:26:48

Studentų praktika

2016.06.16

Nuo mažų dienų tėvai siekia, jog jų vaikai „susitvarkytų gyvenimą“ ir būtų laimingi. Kopimas tikslo link prasideda nuo pirmojo mokyklinio suolo: privalu gerai mokytis, lankyti meninius ar sportinius gebėjimus atskleidžiančius būrelius, demonstruoti pirmuosius laimėjimus, galop ateina diena rinktis ir įstoti į „gerą diplomą“ teoriškai garantuosiančias specialybes. Po dviejų ar keturių metų kai kuriems studentams būtina, o kiti savo noru turi susirasti praktikos vietą. Štai čia jauni žmonės suvokia, jog praktika studentams – nebe vaikų žaidimai ir susirasti tikrai kokybišką praktiką yra sudėtinga. Klausimas, kur atlikti praktiką, kartais ne juokais apkartina jaunas dieneles.

 

Studentų praktika Lietuvos darbo rinkoje nėra retas dalykas, didžiausia bėda ta, jog tik keletas įmonių turi išties kokybišką praktikos programą ir atsakingai koordinuoja studentų mokymąsi įmonėje. Kitos įmonės jaunų praktikantų vengia arba įdarbina juos atlikti „juodžiausią darbą“, kurio šalinasi tikrieji darbuotojai ir nė nemano gaišti laiko juos mokyti.

Pirmiausia, jauniems žmonėms reikėtų suvokti, jog fiktyvi praktika nėra geriausia išeitis užsidėti pliusiuką ir pasakyti, kad baigiamoji praktika atlikta. Profesinė praktika – tai pirmas žingsnis link svajonių darbo. Nereikėtų ignoruoti fakto, kad po praktikos geriausi studentai priimami dirbti, o tai šiandieninėje, ekonomikos krizės blaškomoje darbo rinkoje yra didžiulis pasiekimas.

Profesinę studentų praktiką populiarina įvairūs karjeros ir galimybių renginiai. Įmonės yra suinteresuotos rasti perspektyvius ir motyvuotus studentus, o pastarieji praktiką gali susirasti vos per vieną dieną. Tokių renginių metu studentai gali betarpiškai bendrauti su įmonių atstovais, kalbėti apie savo galimybes atlikti praktiką ar tiesiog užmegzti reikiamus kontaktus. Karjeros ir galimybių renginiuose patartina dalyvauti ne tik tiems, kurie vietos atlikti praktiką ieško artimiausiu metu, bet ir tiems, kuriems profesinė praktika nusimato po metų ar kelių.

Personalo atrankos specialistai tvirtina, jog neturintys darbo patirties, bet motyvuoti, nestokojantys užsispyrimo įveikti kliūtis ir rodantys norą mokytis žmonės, darbdaviui it švarus popieriaus lapas. Tokiais galima įvardinti daugelį studentų, ieškančių, kur atlikti praktiką. Rimtiems darbdaviams, trokštantiems išsiauginti idealų darbuotoją – studentų praktika yra priimtinas dalykas, kuriam skiriama nemaža dalis laiko ir pinigų. Anot įmonių atstovų, iniciatyvūs, nebijantis imtis veiklos praktikantai, lieka darbuotis ir po praktikos. Pavyzdžiui, viena populiariausių yra praktika teisės studentams. Paprastai studentai turi galimybę pasirinkti praktikos atlikimo vietą. Ji yra paskiriama mokymo institucijos (kuri būna pasirašiusi dvišales bendradarbiavimo sutartis su kažkuriomis įmonėmis ar organizacijomis) arba studentas pats susitaria su įstaiga, kad jam bus suteikta praktikos vieta, kurioje bus užtikrinta teisinio pobūdžio praktika, o praktikos vadovu bus paskirtas patirtį turintis teisininkas.

Dažniausiai siūloma praktika studentams Vilniuje arba praktika studentams Kaune. Praktika Kaune įprasta KTU, KMU, LŽŪ ir kitų universitetų studentams. Tačiau mažesnių miestų studentams nereikėtų nuleisti rankų, praktiką galima susirasti ir ten. Svarbiausia būti iniciatyviems, domėtis ir nebijoti klausti, siūlyti savo jaunatvišką energiją ir darbo jėgą, protinį potencialą, intensyviai ieškoti įmonių, kurios siūlo darbą. Dalis kompanijų darbo pasiūlymuose nurodo, kad darbuotojas gali būti studentas ir tokie darbo pasiūlymai gerai sutvarkytuose darbo paieškos portaluose patenka į atskirą "Darbas studentams" kategoriją.

Kai kurie studentai ieško, kur atlikti gamybinę praktiką. Gamybinės praktikos metu studentai gamyboje atlieka praktinę veiklą, taiko įgytas specializuotas teorines žinias. Gamybinė praktika naudinga studentams, kurie būsimame darbe naudos, pavyzdžiui, tam tikras mašinas, įrenginius, instrumentus. Gamybinė praktika įgyjama dirbtuvėse, gamyklose ir kitose vietose, priklausomai nuo darbo pobūdžio.

Lietuvoje vis intensyviau skatinama studentų mokslinė praktika. Jos metu praktikantams dažnai netgi skiriama stipendija, kas retai pasitaiko kitų studentų praktikoje. Studentams suteikiama galimybė atlikti individualius tyrimus, naudotis modernia mokslinių tyrimų įranga, informaciniais ir skaičiavimų resursais bei mokslinės literatūros ištekliais. Tolimesne moksline veikla besidomintiems studentams – mokslinė praktika suteikia progą realizuoti savo idėjas vadovaujant profesionalams.

Praktika jaunam žmogui gali suteikti galimybę, baigus studijas, iškart pradėti dirbti, o ne mėnesių mėnesius ieškoti darbo. Dėl to verta apie savo profesinę ateitį galvoti nuo pat pirmo kurso.

Raktinis žodis: