2022-07-29 11:26:48

Darbininkai jaučia didesnę grėsmę netekti darbo nei specialistai ar vadovai

2016.06.16
Didėjant įtampai darbo rinkoje, vis daugiau žmonių jaučia baimę netekti darbo. Lankomiausio Lietuvoje darbo paieškos portalo www.cvmarket.lt specialistai atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kurie darbuotojai labiausiai jaučia grėsmę šiemet netekti darbo. Tyrime dalyvavo 7023 atsitiktiniai respondentai, klausimynus pildę internetu.

Apklausos rezultatai rodo, jog dauguma (net 66 proc.) darbuotojų, nesvarbu kuriam lygiui jie priklausytų, mano, jog šiais metais jie gali prarasti savo darbo vietą.  Paklausti, ar jaučia grėsmę šiais metais netekti darbo, net 75 proc. darbininkų/techninių darbuotojų atsakė teigiamai, vidurinės grandies specialistų atsakymuose teigiamas atsakymas sudarė 63 proc. Aukščiausio bei vidutinio lygio vadovai dėl darbo netekimo baiminasi mažiausiai, tačiau ir iš jų 58 proc. teigiamai atsakė į klausimą apie jaučiamą atleidimo grėsmę.

Respondentų nuomonė atspindi situaciją darbo rinkoje - darbininkai yra pažeidžiamesni darbo netekimo praradimo atžvilgiu dėl įvairių priežasčių. Visų pirma, žemesnės kvalifikacijos darbininkai yra žymiai lengviau pakeičiami nei aukštos kvalifikacijos specialistai ar vadovai. Įmonės, mažindamos išlaidas visų pirma atleidžia nekvalifikuotus darbuotojus, nes supranta, jog vėliau, esant reikalui, vėl nesunkiai ras tokį darbuotoją. Surasti kvalifikuotą specialistą ar gerą vadovą yra kur kas sunkiau net ir dabar. Vertinant rezultatus reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad dalis vadovų kartu yra ir įmonių savininkai - tai taip pat yra vienas iš faktorių, leidžiančių jiems būti ramiais dėl savo darbo vietų.

Didelių įmonių darbuotojai ramesni dėl savo darbo vietų negu darbuotojai smulkiose įmonėse. 70 proc. apklaustųjų, dirbančių įmonėse, kurių personalą sudaro ne daugiau nei 10 žmonių, baiminasi šiais metais netekti darbo. Vidutinių įmonių (nuo 11 iki 10 žmonių) darbuotojų tarpe šis procentas kiek mažesnis - 67 proc. Mažiausiai baiminasi didelių įmonių darbuotojai - 62 proc. stambių įmonių (daugiau nei 100 žmonių įmonėje) į klausimą ar jaučia grėsmę šiais metais netekti darbo, atsakė "taip".

Portalo www.cvmarket.lt lankytojų buvo paklausta, ką jie daro, kad sumažintų savo darbo netekimo tikimybę. 30 proc. apklaustųjų teigė, jog, pajutę atleidimo grėsmę deda papildomas pastangas atlikdami savo darbus, 6 procentai praleidžia darbe daugiau laiko, 4 proc. - stengiasi įvairiais būdais parodyti darbdaviui savo įmonei kuriamą vertę. Tačiau daugiausia - net 60 proc visų respondentų prisipažino, jog nesiima jokių veiksmų, tam, kad sumažintų savo darbo praradimo grėsmę.