2022-07-29 11:26:48

Kaip bendrauti su bosu?

2016.06.16

Dauguma mūsų dirba kieno nors kito įmonėje ar įstaigoje, todėl svarbu suprasti, dėl ko gali raukytis mūsų viršininkas ir žinoti, kaip reikėtų su juo bendrauti, rašo womenslife.co.za.

Vienas iš būdų suprasti vadovą – išsiaiškinti, koks yra jo asmenybės tipas. Štai keli pavyzdžiai.

Jono bosas yra ekstravertas, energingas, turi daug idėjų, kurias įgyvendina. Jis linkęs veikti greitai ir nedažnai įvertina tai, ką padaro jo pavaldiniai. Mano, jog jie ir taip supranta, kad jis juos vertina.

Broniaus viršininkas labai daug dirba, yra organizuotas, bet linkęs smulkmeniškai kontroliuoti savo pavaldinius. Du viršininkai, du skirtingi asmenybių tipai. Ką tai reiškia jo kolegoms ir personalui?

Vieno iš asmenybės įvertinimo sistemos „PeoplemapTM Personality Types“ autorių Mike‘o Lillibridge‘o teigimu, yra keturi asmenybės tipai: Lyderis, Liaudis, Laisva dvasia ir Užduotis. Dažniausiai lyderiai yra kurių nors dviejų išvardintų asmenybių tipų derinys. Kuo aiškiau žinosite, kokio tipo yra jūsų bosas bei jūs pats, tuo geriau sugebėsite suprasti kaip bosas dirba, kokios jo stiprybės ir silpnybės, kaip pasiekti geriausių rezultatų dirbant kartu.

Lyderiai orientuoti į rezultatus. Jie mato bendrą vaizdą ir nori, kad jis būtų realizuotas. Jie save vadina atkakliais, sąžiningais, nevengiančiais problemų sprendimo ir linkusiais priimti sunkius sprendimus. Be to, jie pripažįsta, kad kartais būna nekantrūs kitiems ir neretai pamiršta, kaip svarbu pagirti, pasakyti komplimentą pavaldiniams už jų pasiekimus.

Liaudies tipo vadovai labiau orientuoti į santykius. Jie bendrauja su kolegomis, mėgsta dirbti komandoje, džiaugiasi galėdami padėti kitiems. Save vertina kaip socialius, rūpestingus, konfliktų vengiančius ir pripažinimo siekiančius asmenis. Dėl to jiems gali būti sunkoka priimti sprendimus, kurie gali nepatikti kitiems.

Laisvos dvasios vadovai - nuotykių ir įdomybių ieškotojai. Linkę rizikuoti ir mąsto nestandartiškai. Paprastai puikiai sprendžia jiems pateiktas užduotis, yra kūrybingi ir moka išsisukti kritinėse situacijose, tačiau jiems sunkoka reaguoti į smulkmenas ir laikytis nustatyto plano. Jie sunkiai derinasi su kietos rankos vadovybe. Kasdieniai monotoniški darbai jiems greitai atsibosta, atliekant tokius darbus labai lengva išblaškyti jų dėmesį.

Paskutinis asmenybės tipas yra Užduotis. Jiems patinka darbas, patinka organizuoti savo ir kitų žmonių veiklą, turėti konkrečių planų ir sistemų visoms gyvenimo situacijoms. Jie puikiai atsižvelgia į detales ir yra geri prognozuotojai. Bet jų trūkumas – gali būti pernelyg reiklūs sau ir kitiems, reikalaudami tobulybės, jiems sunkiau prisitaikyti prie pokyčių.

Vien peržvelgus asmenybių tipus gali būti akivaizdu, kuris jums tinka labiausiai. O dabar pagalvokite, kurie tipai labiausiai tinka jūsų viršininkui.

Grįžkime prie pavyzdžių. Jono bosas yra Lyderis, Laisva dvasia, o pats Jonas – Liaudis, Užduotis. Jie yra priešingybės vienas kitam, bet tuo pačiu papildo vienas kito trūkumus ir stiprybes. Kuo aiškiau Jonas suvoks savo viršininko asmenybės tipą, tuo mažiau bus nusivylimų abiems. Jis pradeda savo viršininką vertinti ir iš jo mokytis bei pateikia patarimų, kurie viršininkui bus naudingi (pavyzdžiui, dažniau tiesiogiai skatinti personalą).

Broniaus bosas yra Užduoties, Lyderio tipo, o pats Bronius yra Liaudies, Užduoties tipo. Abu jie yra Užduoties tipo, todėl abu teiks dėmesį detalėms ir jausis gerai, kai žinos, kad viskuo pasirūpinta.

Bronius supranta, kad jo viršininkas yra į jį panašus ir įvertina tai, kad viršininkas juo pasitiki, bet, kaip ir viršininkas, per daug dėmesio skiria detalėms. Jis gali panaudoti savo Liaudies įgūdžius kuriant glaudesnius santykius su viršininku.

Boso ir savo asmenybės suvokimas suteikia galimybę sukurti efektyvius ir pozityvius darbinius santykius, kurie padeda laimėti bet kurioje situacijoje.

www.delfi.lt