2022-07-29 11:26:48

Kaip vadovo paprašyti didesnės algos?

2016.06.16

Vienas nemaloniausių pokalbių darbe – prašyti vadovo didesnės algos. Jūs iš tikro sakote, kad esate verti daugiau nei jums moka – ir duodate vadovui galimybę nesutikti.

Net jei jūsų tiesioginis vadovas jūsų pusėje, ne taip paprasta pridėti vieną ar du nuliukus prie jūsų atlyginimo. Kad pasiektų algos padidinimo, jūsų vadovui gali tekti keliaklupsčiauti prieš savo vadovą. Deja, lėtas darbo rinkos vystymasis lemia tai, kad dauguma darbuotojų nenoriai kelia savo reikalavimus.

Praėjusiųjų metų atlyginimų kilimas buvo mažiausias per 27 metus (kalbama apie 2004 metus - red. pastaba), teigiama Hewitt Associates pranešime.

“Praėjusieji metai buvo geras metas… išlaikyti darbą”, - sako Kenas Aboschas, Hewitt, Čikagos žmogiškųjų resursų konsultavimo kompanijos verslo vadovas. Tačiau šiais metais tikimasi šiek tiek didesnio algų augimo, ir tik du procentai kompanijų pranašauja atlyginimų įšaldymą, praneša Hewitt.

Dabar galėtų būti laikas paprašyti pakelti algą.

“Jei jau praėjo daugiau nei aštuoniolika mėnesių – du metai, pats laikas iškelti šį klausimą”, - sako Mikelann Valterra, knygos “Kodėl moterys uždirba mažiau” autorė. “Žmonės per ilgai laukia, kad paprašytų pakelti algą”.

Štai keli patarimai.

› Žinokite savo vertę. Išsiaiškinkite, kiek žmonės gauna jūsų pozicijoje ir su jūsų išsilavinimu.
› Pasikalbėkite su draugais, kolegomis ar giminaičiais apie tai, kiek kažkas su jūsų patirtimi turėtų uždirbti. Paklauskite profesionalų, kiek uždirbama jūsų srityje. › Nepamirškite, svarbi ir geografinė padėtis. Finansininkas provincijos mieste uždirbs mažiau nei toks pat – sostinėje.
› Taipogi išsiaiškinkite, kaip jūsų darbdavys kelia atlyginimus. Kuo daugiau informacijos surinksite, tuo lengviau bus apsibrėžti, kiek algos prašyti. Ekspertai pataria, kad darbuotojai patys turėtų siūlyti algos dydį, o ne palikti tai vadovams. Paprašykite daugiau, nei norite, kad paliktumėte erdvės deryboms, sako Carol Summerfield, Sigman & Summerfield Associates prezidentė. Sutikimas priimti mažesnį atlyginimą parodys jus kaip komandos žaidėją, sufleruoja ji.
› Svarbiausia – laiko pasirinkimas. Nekelkite šio klausimo, kai vadovas užsiėmęs ar pietauja. Pasirinkite susitikimo laiką, kad niekas negalėtų jūsų trukdyti.
› Jei jūsų kompanijoje atlyginimai keliami kasmet tuo pačiu laiku, susitarkite dėl susitikimo šešios-dvylika savaičių prieš tai, kai biudžetas dar tik pradedamas aptarinėti, sako Billas Colemanas, Salary.com viceprezidentas.
› Įrodykite savo vertę. Nieko neįtikinsite pasakę, kad nusipelnėte algos padidinimo vien dėl to, kad alga jums nebuvo pakelta per paskutinius aštuoniolika mėnesių arba kad Tomas iš gretimo kabineto uždirba daugiau ir visą dieną naršo po internetą. Neužsidirbsite daugiau taškų ir pasakę, kad jums reikia pinigų, nes turite kūdikį, nusipirkote didesnį namą arba auga kitos išlaidos, sako ekspertai.
› Ekspertų manymu, turite parodyti, kokie vertingi esate kompanijai. Pavyzdžiui, parodykite, kaip padidinote kompanijos pardavimo rodiklius ar sutaupėte kompanijos pinigų.
› Veskite darbo užrašus, pasižymėdami pasiekimus per visus metus, - tuomet bus paprasčiau atsiminti juos per pokalbį, sako Coleman. Geriausias laikas prašyti pakelti algą – po didelės sėkmės darbe.
› Negrasinkite. Susitikimas su vadovu turėtų būti ramus pokalbis, apibrėžiantis tai, ką padarėte kompanijai ir kokie gali būti jūsų tikslai. Gali būti, kad savo pozicijoje jau pasiekėte aukščiausią algą, tačiau kompanija gali perkelti jus į aukštesnes pareigas su didesne alga.
› Negrasinkite, kad išeisite iš darbo, jei nepakels algos, nebent iš tiesų tai padarytumėte.
› Taip pat nesinaudokite pasiūlymu iš kitos kompanijos kaip ginklu, nebent tikrai norėtumėte pereiti į kitą darbą. Kitaip reikalai gali pasisukti visai atvirkščiai ir vadovas gali pasveikinti jus su nauja pozicija. Kartais vadovas tokį flirtą su kita kompanija gali traktuoti kaip jūsų nelojalumo ženklą ar jaustis šantažuojamas, sako Summerfield. “Daugiau darbuotoju jie nepasitikės”, - sako Summerfield. Galbūt alga jam ir bus pakelta, tačiau jis bus pirmas atleidžiamųjų sąraše, kai kompanijai ateis sunkūs laikai.
› “Darbdavių atmintis puiki”, - sako ji. Pasiruoškite išgirsti “ne”. Jei vadovui reikia daugiau laiko apsvarstyti prašymą, neišeikite, kol nesusitarsite dėl kito susitikimo laiko. Ir pasiruoškite neigiamam atsakymui. Jei vadovas nesutiko pakelti algos, paklauskite, ką galėtumėte padaryti, kad užsitarnautumėte tai, ir susitarkite dėl susitikimo po trijų ar šešių mėnesių, kad vadovas įvertintų jūsų progresą, sako Bayer.
› Arba, jei jūsų darbdavys negali pasiūlyti didesnės algos, paprašykite alternatyvų. Susitarkite dėl papildomos atostogų savaitės arba paprašykite kompanijos apmokėti mokymosi kursus, sako ekspertai. Dirbantys tėvai gali tartis dėl lankstesnio darbo grafiko, teigia Valterra.

Žinoma, jei darbdavys atmeta visus prašymus arba įšaldo algą, darbuotojui reikia pagalvoti apie kitą galimybę.

“Galbūt tai laikas pasiieškoti kito darbo”, - sako Summerfield.

www.msn.careerbuilder.com, DELFI.lt