2022-07-29 11:26:48

Kaip nuspręsti teisingai?

2016.06.16

Mūsų gyvenimas kupinas sprendimų. Kur nueiti pietų? Kokį filmą žiūrėti savaitgalį? Kokį darbą pasirinkti? Ar vėl pradėti mokytis, o gal imtis savo verslo? Ir tai – tik sąrašo pradžia.

Daugumai mūsų sunkiausia nuspręsti, kai sprendimai susiję su svarbiais dalykais. Galiausiai koks skirtumas, kokį filmą išsinuomosime. Ką prarasime, jei nuspręsime klaidingai? Kelis litus ir šiek tiek laiko.

Kiti sprendimai – kaip darbo pakeitimas ar savo verslo pradžia – gali pakeisti mūsų gyvenimą. Pakeisti iš pat pagrindų. Jei nuspręsime klaidingai, galime žlugti finansiškai ir emociškai. Taigi kaip užsitikrinti, kad nuspręsta teisingai?

Daug žmonių vis dar kliaujasi senuoju “už” ir “prieš” metodu. Žinote, kaip tai daroma: vienoje lapo pusėje susirašote visus “už”, kitoje – “prieš”. Nors tai kur kas geriau nei mesti monetą, vis dėlto tai ne pats geriausias būdas padaryti svarbų sprendimą.

Nusistatykite prioritetus

Kai susiduriate su gyvenimą keičiančiu sprendimu, išsiaiškinti savo mintis padės kriterijų metodas. Tai procesas, kurio metu aiškinatės, ar jūsų pasirinkimas atitinka jūsų kriterijus. Taip, šis metodas užima daugiau laiko nei už ir prieš susirašymas. Bet lengviau padaryti teisingą sprendimą, kai tiksliai žinote, ko norite.

Pirmasis žingsnis kriterijų procese – nustatyti, kas iš tiesų jums svarbiausia. Tarkime, mėginate nuspręsti, kokį darbą iš dviejų pasirinkti. Pradėkite sudarydami sąrašą tų dalykų, kurių norėtumėte savo darbe.

Jūsų sąrašas gali atrodyti maždaug taip:

Darbas arti namų
Alga (įrašykite)
Mokymai
Gera atmosfera
Erdvė tobulėjimui ir kilimui
Neoficiali apranga
Pakankamai laiko šeimai
(…)

Kai jau atlikote šią užduotį, pamėginkite išskirti dešimt ar dvidešimt svarbiausių dalykų. Tai yra jūsų kriterijai. Kitas žingsnis – įvertinti savo pasirinkimą. Palyginkite kiekvienos pozicijos požymius su savuoju sąrašu, kad pamatytumėte, kuri labiausiai atitinka jūsų kriterijus.

Sprendimas

Dabar jūs pasirengę galutiniam sprendimui. Užrašius viską, lengviau pasverti savo galimybes.

Pažvelgę į savo sąrašą, matote, kad darbe A laukia didesnis atlyginimas ir galimybė kilti. Bet darbo tempas ir atstumas atima iš jūsų galimybę ilgiau pabūti su šeima.

Nusistatydami savo kriterijus, būkite realistai. Jei gyvenate mažame mieste, veikiausiai nerasite gerai apmokamos darbo vietos arti namų. Jei keičiate darbo pobūdį, kurį laiką atlyginimas gali būti mažesnis. Jums reikia omenyje turėti ilgalaikius tikslus.

Daryti sprendimus nėra lengva. Kuo jie svarbesni, tuo sunkiau apsispręsti. Kitą kartą, susidūrę su būtinybe nuspręsti, naudokite kriterijų metodą. Kai tiksliai žinosite, ko norite, bus lengviau nuspręsti teisingai.

career-intelligence.com, Delfi.lt

Raktinis žodis: