2022-07-29 11:26:48

2. Patraukliausi darbdaviai: ką siūlo ir pataria darbo ieškantiesiems?

2016.06.16

2015m. kovo - birželio mėnesiais atlikome kasmetinį "Patraukliausias darbdavys" tyrimą. Duomenys parodė, kad daugiausia lietuvių norėtų įsidarbinti „Barclays Technology Centre Lithuania“. Tarp dešimties patraukliausiųjų Lietuvos darbdavių šiemet ir tokios Lietuvoje veikiančios įmonės kaip „Microsoft“, „Google“ ir „IKEA“. Taip pat patraukliausiųjų paklausėme, ką ypatingo siūlo savo darbuotojams bei ką patartų darbo ieškantiesiems.


Kuo traukia patraukliausieji?

„Barclays Technology Centre Lithuania“ (pirma vieta patraukliausių darbdavių dešimtuke, šiuo metu dirba 1277 darbuotojai) šalia itin plačių tobulėjimo, tarptautinės karjeros galimybių ypatingą dėmesį skiria darbuotojų savirealizacijai, skatina dalyvavimą įmonės valdyme. Darbuotojai turi galimybę patys kurti savo darbo aplinką, imtis tobulėjimo iniciatyvų, burtis į įvairius klubus laisvalaikiui praleisti. „Ikea Lietuva“ ženklą naudojanti „Felit“ (2 vieta, 322 darbuotojai), stengiasi kurti paprastą, atvirą, draugišką aplinką, kad „kiekviena diena „Ikea parduotuvėje“ taptų nauja istorija. „SEB bankas“ (3 vieta, 1719) šalia kitų priemonių, skiria daugiau atostogų ilgiau dirbantiems, rūpinasi darbuotojų sveikata, jiems organizuoja gausybę renginių, kasmet apdovanoja geriausiai dirbančius.

Nuo kolegų neatsilieka „Swedbank“ (4 vieta, 1221), siūlantis ilgalaikes ugdymo programas specialistams. Banke išugdyti mentoriai padeda darbuotojams atrasti stipriausius savo gebėjimus. Be to, 2014 metais banko darbuotojai pirmą kartą tapo „Swedbank“ akcininkais. Penktą vietą patraukliausiųjų sąraše užėmė „Google Lithuania“. Įdomu, kad kol kas „Google“ Lietuvos biure neįdarbintas nė vienas darbuotojas. „Google” verslo plėtros vadovas Baltijos šalims Vytautas Kubilius susilaikė nuo komentarų apie „Google” planus ir darbuotojų skaičių Lietuvoje.

AB „Achema“ (6 vieta, 1164), šiemet švenčianti penkiasdešimtmetį, niekuo nenusileidžia kitiems patraukliausiems. Priedo, jos darbuotojai gali gydytis vienintelėje Lietuvoje darbdavio išlaikomoje modernioje poliklinikoje, lengvatine tvarka naudotis koncernui priklausančių viešbučių ir SPA paslaugomis.

„Teo“ (7 vieta, 1912) šalia visų kitų privalumų savo verslo tikslus visada stengiasi subalansuoti su darbuotojo asmeniniais tikslais. Bendrovės darbuotojai gali siūlyti ir įgyvendinti idėjas, kurios atveria naujas galimybes įmonei ir joje esantiems žmonėms. „Western Union Processing Lithuania“ (8 vieta, 1323) darbuotojams suteikia galimybę prisijungti prie skatinimo ir padėkų sistemos, leidžiančios įvertinti ir apdovanoti savo kolegas ne tik Vilniuje, bet ir užsienyje. Dirbantieji gali prisidėti prie bendrovės valdymo per 12 įvairių bendrovėje veikiančių vidinių komitetų, studijuoti vidiniame „Western Union” universitete.

„Microsoft Lietuva“ (9 vieta, 19) beveik visiems dirbantiems, priklausomai nuo pozicijos, suteikia tam tikrą kiekį „Microsoft“ akcijų. Nuolat vyksta įvairios akcijos ar iškeliami momentiniai tikslai, kuriuos pasiekus, darbuotojai gauna papildomą finansinę naudą. Be to, nereikalaujama kiekvieną dieną rodytis biure, galima dirbti iš bet kur. „Bitė“ (10 vieta, 520) dirbantieji be kitų privalumų, gali lanksčiai derinti šeimą ir darbą, įmonėje veikia mini vaikų darželis. Yra galimybė sportuoti įmonės patalpose, taip pat į darbą pasiimti namų augintinius. Daug dėmesio skiriama darbuotojų karjerai – 45 iš 65 įvairaus lygio vadovų išaugo būtent „Bitėje“.


Šansų įsidarbinti – yra

Lietuvos patraukliausieji ir šiemet dairosi naujų darbuotojų. Dominuoja informacinių technologijų profesionalai. „Barclays “ vien šiuo metu ieško per 200 specialistų, daugiausia - IT srityje. „Ikea Lietuva“ ketina sukurti naujų darbo vietų pardavimo, pirkėjų aptarnavimo, logistikos skyriuose. SEB planuoja 10 proc. didinti „SkandinaviskaEnskildaBanken AB“ Vilniaus filialo personalo skaičių – labiausiai naujų darbuotojų poreikis didės finansų ir IT srityse. „Swedbank“ neatmeta galimybės, kad, optimizuojant verslą, kai kurios funkcijos (tokios kaip IT, operacijų vertybiniais popieriais apskaita ir kt.) iš Švedijos gali būti perkeliamos į Baltijos šalis. „Teo“ šiuo metu ieško specialistų SAP BRIM sistemos diegimui. „Western Union” Lietuvoje planuoja augti dar iki 30 proc. Visų pirma, atitikimo teisiniams reikalavimams ir skaitmeninio verslo srityse. „Achema“ jau renka darbuotojus (gamybos operatorius, aparatininkus, laborantus) rudenį planuojamam atidaryti naujam gamybinio cecho agregatui.


Ką patraukliausi darbdaviai pataria darbo ieškantiesimes?

Barclays Technology Centre Lithuania: "Ieškantiesiems darbo pirmiausiai patartume išsamiai įsigilinti į siūlomą poziciją ir pačią kompaniją – dar prieš siunčiant CV, kiek įmanoma daugiau išsiaiškinkite apie darbo funkcijas, į kurias kandidatojate. Nepamirškite pasidomėti ir kokios siūlomos pridėtinės vertės darbuotojams, kompanijos vertybes ir siekiamybes. Taip pat itin daug laiko ir jėgų skirkite gyvenimo aprašymo parengimui – pažvelkite į šį dokumentą iš darbdavio pozicijos, kodėl tai perskaitęs jis tiesiog negali nepakviesti Jūsų pokalbiui? Labiausiai užkrečia ir darbdavius žavi potencialaus darbuotojo motyvacija, prieš kurią neretai nublanksta net ir patirties stoka. O taip pat, žinoma, nebijokite drąsiai bei garsiai didžiuotis savo ligšioliniais pasiekimais profesinėje veikloje. 

Nuoširdžiai tikime ir iš praktikos matome, kad turint stiprią motyvaciją, techninių dalykų galima greitai išmokti.„Barclays“ technologijų centre dirba žmonės, turintys labai skirtingus išsilavinimus, ir jie nebūtinai susiję su informacinėmis technologijomis. Turime puikių pavydžių, kaip ką tik studijas baigę studentai per keletą metų tapo sėkmingais komandų vadovais."

Ikea: "Mes visi skirtingi ir mus motyvuoja skirtingi dalykai. Ieškantiems darbo linkiu tikėti savo jėgomis, nenuleisti rankų ir ieškoti pačios geriausios įmonės sau. Svarbiausia pažinti save: žinoti, koks darbas, kokie žmonės irkokia darbo aplinkateikia daugiausia džiaugsmo, ir ieškoti įmonės, kuri gali tai pasiūlyti.Ne mažiau svarbu rasti tokią darbo vietą, kurioje galima augti ir tobulėti. Niekada nevėlu išmokti ką nors naujo ir pabandyti tai, ko niekada nedarei. Dažnai tai nelengvas kelias, bet atradimai verti pastangų. Kai auga ir tobulėja darbuotojai, auga ir įmonė. "

SEB: "SEB banke vertindami kandidatus į tam tikras pozicijas, pirmiausia atsižvelgiame į jų gebėjimą ir norą mokytis, motyvaciją dirbti organizacijoje bei turimas žinias. Taip pat vertiname potencialių darbuotojų norą keistis, atrasti, gebėjimą adaptuotis prie nuolat besikeičiančios aplinkos. Manome, kad šios savybės yra svarbiausios dabartinėje darbinėje aplinkoje, tad jas ugdyti ir linkėtume darbo ieškantiems specialistams. "

Swedbank: "Turbūt logiška būtų palinkėti susirasti darbą:) Ir būtent tokį, kuriame veikla būtų prasminga, kurį dirbami turėtumėte galimybę naudoti ir tobulinti savo stipriausius gebėjimus bei kompetencijas. Taip pat ieškant darbo linkėtume pagalvoti, ko asmeniškai norite patys ir kokioje įmonėje ar darbe savo norus pavyktų realizuoti geriausiai. Manome, kad aiškiai žinant savo norus, ir paieškos bus lengvesnės, ir pasirinkimo galimybės platesnės."

Achema: "Norisi palinkėti kiekvienam būti ištikimais ir atsidavusiais savo darbinei sričiai. Manau, kad kiekvienas, kuris myli savo darbą ir savo profesiją, susiras darbo vietą ir bus laimingas, jaus gyvenimo pilnatvę."

TEO: "Šiandieniame pasaulyje daug labiau nei „kietosios žinios“ vertinamos socialinės kompetencijos, gebėjimas nuolat mokytis, priimti naujus iššūkius. Tai yra tos savybės, kurių dabar labiausiai reikia nuolat kintančiame technologijų pasaulyje. Todėl raginame nebijoti, būti atviriems ir ambicingiems. Nes šiuolaikinis verslas yra ne tik pažangios technologijos. Pirmiausiai tai – vizija ir strategija pagrįsta lyderystė. Darbo ieškantiems specialistams linkime rasti tokį darbo vietą, kuri taptų nuolatinio tobulėjimo vieta, kur būtų leista kurti ir įgyvendinti savo siekius."

Western Union Processing Lithuania: "Dar studijuonačius kviestume domėtis praktikos galimybėmis "Western Union" kompanijoje arba aplankyti mus atvirų durų renginiuose.  Nemaža dalis mūsų darbuotojų įsidarbinama dar mokydamiesi universitete. Apie 50 proc. praktikantų, pasibaigus praktikos laikotarpiui, pasilieka pas mus toliau tęsti karjeros.

Kviečiame ir jau turinčius darbinės patirites bei norintiems išbandyti galimybę dirbti su užsienio rinkomis, neišvykstant iš Lietuvos  ir susipažinti su „Western Union“ vidinė kultūra, kuria didžiuojamės ir visi kartu kuriame. Pastarąją mūsų darbuotojai įvardina, kaip vieną didžiausių mūsų išskirtinumų rinkoje."

Microsoft Lietuva: "Sutinkame daug gerų, motyvuotų ir patyrusių žmonių, tačiau kartais, gal dėl per didelio pasitikėjimo savimi, kandidatai neatlieka namų darbų. Jei jau ieškote darbo, visada konkrečiai ir aiškiai įsivaizduokite, kur norite dirbti ir, prieš eidami į darbo pokalbį, sužinokite viską, kas įmanoma apie potencialią darbovietę: pradedant nuo vizijos, misijos, strategijos ir baigiant istoriniais niuansais ar šiandienos aktualijomis."

Bitė Lietuva: "Drąsiai dalinkitės su „Bite“ savo karjeros svajonėmis, motyvacija ir idėjomis! Jei mokate dirbti komandoje, norite tobulėti kartu su mumis ir ieškote įdomių galimybių – būtinai išmėginkite save mūsų komandoje. „Bitės“ moto – „Mes rūpinamės Jumis labiau“, tad jei esate pasiryžę dėl mūsų klientų ir kolegų padaryti daugiau, mes suteiksime Jums galimybę augti ir tobulėti kartu su mumis. "