2022-07-29 11:26:48

Darbdaviai palankesni bevaikiams

2016.06.16

Nuolatinį šeimos ir darbo derinimo stresą patiria daugiau nei 60 proc. šalies gyventojų, parodė bendrovės „Rait“ atlikta gyventojų apklausa „Iššūkiai šeimos ir profesinės veiklos suderinamumui Lietuvoje“. Ir vyrai, ir moterys tikisi, kad darbdaviai supras šeimynines jų problemas, tačiau mūsų šalyje tėvams vis dar nepopuliaru siūlyti lankstaus darbo grafiko, remti vaikų laisvalaikio užsiėmimų, neužtikrinamos šeimai palankios atostogų galimybės.

„Dėl to ypatingai kenčia moterys. Apklausos duomenimis, kas ketvirta dėl vaikų priežiūros turėjo atsisakyti karjeros, darbe patyrė padidėjusį fizinį ir psichologinį stresą, turėjo susimažinti darbo apimtis. Vyrai priešingai – teigė, kad gimus vaikui buvo priversti imtis papildomo darbo“, - DELFI teigė Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių tyrimų centro darbuotoja Jolanta Reingardienė.

Primityvus požiūris

Palyginti su islandais ir danais, lietuviai ir italai daug dažniau minėjo sugebantys derinti darbą ir šeimos pareigas. Tačiau J. Reingardienės nuomone, italai ir lietuviai realybėje patiria ne mažiau problemų. Tiesiog Islandijoje ir Danijoje jos labiau pripažįstamos.

„Šiuo požiūriu, lietuviai yra ypač sudėtingoje situacijoje, nes mūsų šalyje žemesnis ekonomikos lygis ir mažos pajamos. Mūsų žmonėms lyg ir normalu, kad kertas darbas ir šeima, jie neįvardija to kaip problemos, tačiau praeis keleri metai ir ji bus labiau įsisąmoninta“, -įsitikinusi mokslininkė.

Paprašyta apibendrinti darbdavių nuomones apie šeimai draugišką aplinką, J.Reingardienė pastebėjo, kad dauguma įmonių vadovų ir savininkų ją suvokia primityvokai. Jų nuomone, tai kalėdinės dovanėlės vaikučiams, profesinių švenčių minėjimas, bendrai leidžiamas laisvalaikis ar mažos nuolaidos mamos.

Rūpintis vaikais – nevyriška?

DELFI pašnekovė pabrėžė, jog šeimai draugiška aplinka - visai kas kita. Tai visų pirma lankstesnių darbo formų ir darbo laiko taikymas, galimybė dirbti nepilną darbo dieną, vyrams - tėvystės atostogos.

„Pas mus gimus vaikui atostogas vaiko priežiūrai ima 98,8 proc. moterų. Vyrai, nusprendę pasinaudoti šia teise, teigia susiduriantys su neigiamu darbdavių požiūriu. Vadovams neįprasta, kad susirgus vaikui ne mama, o tėvas prašo darbdavio išleisti kelioms valandoms iš darbo, nes reikia vežti mažylį į polikliniką. Jei tai pasako moteris – viskas gerai“, - pastebėjo J.Reingardienė.

Tai patvirtino ir apklausa. Beveik kas trečias jos dalyvis teigė, kad Lietuvoje darbdaviai labiau atsižvelgia į moterų šeimos problemas, tačiau beveik kas šeštas nurodė, kad vadovams tai iš viso nerūpi.

Per interviu paklaustas, kaip jo darbuotojams pavyksta suderinti darbą ir šeimą Kauno statybinės organizacijos vadovas sakė: „Čia reikia ne manęs klausti, o į kokią siuvyklą eiti, ten, kur vien moterys. Pas mus vieni vyrai, tai ką aš galiu pasakyti?“

Jam antrino ir šildymo įrangos projektavimo įmonės vadovas, teigdamas, kad kolektyve dominuoja vytai, todėl „darbuotojai yra linkę dirbti ilgiau po darbo“.

Turintys šeimą diskriminuojami

Paprašyti pasidalinti mintimis apie turinčius šeimas darbuotojus, įmonių vadovai patvirtino, kad diskriminacija dėl šeimyninės padėties egzistuoja.

„Jeigu stovėtų du vienodi žmonės, vienas būtų su mažu vaiku, rinkčiausi kitą, nes aš žiūriu savo interesų“, - neslėpė statybinės organizacijos vadovas.

Turizmo agentūros atstovė pripažino, kad nelabai toleruoja, kad žmonės dėl mažų vaikų turi trumpinti ir koreguoti darbo valandas.

„Tačiau aš visuomet pasiruošusi taikyti nuolaidas seniems darbuotojams, kurie nusprendė turėti vaikų. Tuomet mes bandome surasti praktikantus ir paskirti juos į to žmogaus vietą. Nors visa tai turi trukti ne daugiau kaip pusę metų. Žmonės turi apsispręsti, ką nori veikti – ar auginti vaiką, ar turėti gerai apmokamą darbą“, - atviravo turizmo agentūros savininkė.

Dar nerūpi geras vardas

Darbdavių požiūriu, darbo politika Lietuvoje yra labai nepalanki šeimai, nes silpnai išvystyta socialinių garantijų sistema, nefinansuojami būstai jaunoms šeimoms, nėra nepakanka lengvatinių kreditų.

Apklausa išryškino, kad Lietuvos gyventojai vaikus auginančioms šeimoms taip pat pageidautų didesnių valstybės išmokų. Tuo tarpu kitose šalyse žmonės mano, kad šeimą ir darbą labiau padeda derinti lankstys darbo grafikas.

Įrodyta, jog kurdami šeimai palankią darbo aplinką, skatindami vyrus pasinaudoti jų teise į tėvystės atostogas ir kartu užtikrindami jų karjeros galimybes, darbdaviai padidina savo verslo našumą bei užtikrina darbuotojų lojalumą. Tokia įmonė turi daugiau ištikimų, aktyvių ir gerų darbuotojų, jie jaučiasi socialiai apsaugoti, nes patraukli darbo aplinka juos skatina siekti geresnių darbo rezultatų.

Apie įmones, kurios rūpinasi savo darbuotojais, netrunka pasklisti geri atsiliepimai, todėl ji darbuotojus gali rinktis iš platesnio ekspertų rato ir taip pagerinti žmogiškųjų išteklių kokybę, apsisaugoti nuo profesionalių darbuotojų perėjimo pas konkurentus.

Už tradicinę šeimą

Apklausos duomenimis, derindami tėvystę ir darbą Lietuvoje sunkumų jaučia 65 proc. Lietuvos vyrų. Jų nuomone, nukenčia arba vienas, arba kitas. Tačiau paklausti, konkrečiai, kas jiems kelia stresą, du trečdaliai negalėjo atsakyti į klausimą, likusieji minėjo gimus vaikui kilusią būtinybę uždirbti daugiau pinigų.

„Tai rodo, kad moterims kasdieniniame jų gyvenime šeimos ir karjeros derinimo konfliktas slegia labiau“, - konstatavo mokslininkė.

Nepaisant sparčiai liberalėjančių požiūrių į lyčių vaidmenis ir šeimos kaitos procesus, vis dar daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų mano, kad mūsų visuomenei geriausias tradicinis šeimos modelis, kuriame vienas iš tėvų (dažniausiai vyras) dirba, o kitas (moteris) - rūpinasi namu ir vaikų priežiūra.

20 proc. reikalus tvarko darbo metu

Paklausti, ar per pastaruosius metus naudojosi darbo laiku asmeniniams ar šeimos reikalams sutvarkyti, teigiamai atsakė 21 proc. vyrų ir 19 proc. moterų. Tokios galimybės neturėjo 19 proc. vyrų ir 18 proc. moterų.

18 proc. vyrų ir 17 proc. moterų šeimos reikalus tvarkė naudodamiesi paslankiu darbo grafiku, tokios galimybės teigė neturėję 18 proc. Vyrų ir 17 proc. moterų.

22 proc. vyrų ir net 46 proc. moterų dėl rūpesčių darbe prašė giminių ar draugų pagalbos prižiūrint vaikus ar namus.


Ieva Urbonaitė, DELFI.lt