2022-07-29 11:26:48

Kada verta keisti darbą?

2016.06.16

Turite gerą darbą. Draugai sako, kad Jums sekasi. Tačiau vis dažniau pastebite, kad darbas nebeteikia ankstesnio pasitenkinimo ir vis sunkiau sekasi sulaukti savaitgalio. Gal atėjo laikas keisti darbą? Tačiau ką keisti: pareigas, kompaniją ar net darbo pobūdį? Ar geriau imtis to, ką gerai moki, ar išbandyti kažką visiškai naujo? Tačiau tada vėl reikės viską pradėti nuo nulio: mažesnio atlyginimo, nedidelės atsakomybės. Ar verta? Tačiau ir dabartinėje kompanijoje nesitikite jokių permainų...

Darbo keitimas svarbus pokytis kiekvieno žmogaus gyvenime. Kad sėkmingai tam pasiruoštumėte atsakykite sau į keletą klausimų: kuo ir kur jūs esate dabar, kuo ir kur norite būti ateityje, kaip tai pasiekti.

Pirmiausia pabandykite apibrėžti dabartinę situaciją, įvardinti jos privalumus, trūkumus bei Jūsų pasiekimus: Jūsų išsilavinimas, kvalifikacijos kėlimas, dabartinis darbas, kokie lūkesčiai ateičiai ir t.t.

JŪSŲ IŠSILAVINIMAS. Ar šiuo metu tai paklausi specialybė? Ar lengva bus susirasti kitą darbą? Ar daug aukštųjų mokyklų ruošia šios srities specialistus?

Remiantis Tarptautinės aukštosios vadybos mokyklos (ISM) Biznio mokymo centro, 1999 metais atliktų darbuotojų atrankų analize, galima būtų teigti, kad šiuo metu darbą lengviau susirasti finansų, ekonomikos, vadybos studijas baigusiems specialistams, taip pat informatikams, psichologams, juristams, marketingo specialistams. Šių specialybių atstovai dažnai per daug nesibaimindami keičia ne tik kompaniją, bet ir darbo sritį. Šiek tiek sumažėjo anglų kalbos specialistų poreikis, nes dauguma universitetinį išsilavinimą turinčių žmonių turi ir anglų kalbos įgūdžius. Jei įgijote specifinės pakraipos išsilavinimą (radioelektronikos specialisto, architekto, veterinarijos gydytojo, inžinieriaus) ir visą laiką dirbote toje srityje, pakeisti kompaniją bus sunkiau. Jei ketinate imtis kitokio pobūdžio darbo, Jums teks lankyti kursus ar netgi vėl sugrįžti į aukštąją mokyklą.

Jei neketinate keisti darbo profilio, tačiau norėtumėte dirbti perspektyvesnėje kompanijoje, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar seniai baigėte studijas, ar kėlėte savo kvalifikaciją, domėjotės naujovėmis ir t.t.

JŪSŲ DARBAS. Ar dirbate pagal specialybę? Ar Jūsų darbo pobūdis labai specifiškas? Ar anksčiau teko dirbti kitokį darbą? Jei visą laiką dirbote vienokį darbą, įgijote jam atlikti reikalingus įgūdžius, sukaupėte patirtį, sunku bus įtikinti darbdavį, kad galite būti geras visiškai kitokios srities specialistas. Dažnai taip nutinka sekretorėms, biuro administratorėms, kurios yra puikios savo srities specialistės (kalba keliomis kalbomis, išmano raštvedybą, dirba kompiuteriu, turi bendravimo įgūdžių), tačiau norėtų imtis kitokio, atsakingesnio darbo. Tai padaryti būna pakankamai sunku, nes būsimas darbdavys mato tik Jūsų gyvenimo aprašymą, kuriame paprastai nebūna išvardinta, kokius darbus atlikdavote dirbdama sekretore. Jis labiau linkęs priimti savo srities profesionalą. Tačiau gal būt Jums nebūtina ieškoti kitos firmos? Gal savo kompanijoje galite imtis atsakingesnių užduočių, pakeisti darbo profilį? Kai turėsite įgūdžių, galėsite juos pasiūlyti ir kitai kompanijai. Jei jaučiate, kad jums tikrai trūksta žinių, lankykite kursus, tobulinkitės.

Jei pats darbo pobūdis Jums nenusibodo, tačiau norėtumėte pabandyti jėgas kitoje firmoje, vėl turite įvertinti savo profesijos paklausumą. 1999 m. ISM Biznio mokymo centras dažniausiai tarpininkavo ieškant vyr. buhalterių bei finansininkų (dirbančių buhalterinės apskaitos programomis, turinčių ne tik puikią profesinę, bet ir vadovavimo patirtį); vadybininkų (turinčių kelerių metų patirtį savo srityje - pardavimų, marketingo, personalo valdymo specialistų) biuro administratorių. Vis labiau reikalingi tampa kvalifikuoti informacinių technologijų (IT), ryšių su visuomene specialistai, universalūs vadovavimo patirtį turintys žmonės, galintys vadovauti komandai. Jei dirbate vienoje šių sričių, darbą pakeisti bus lengviau nei dirbantiems maisto technologijos, radijo aparatūros konstravimo, gamybos srityje. Kita vertus, nors universitetinį išsilavinimą turintiems žmonėms pakeisti darbą yra lengviau, tačiau ir konkurentų tenka įveikti kur kas daugiau. Tuo tarpu geras specifinės srities specialistas gali tiesiog kreiptis į konkurentus, nors tokiu atveju gali tekti pakeisti net gyvenamą vietą.

Kai jau žinote savo stipriąsias ir silpnąsias puses, galite veikti, tačiau reiktų apsispęsti kokia kryptimi. Prieš keisdami kompaniją, mokydamiesi naujų dalykų turite žinoti, kuo naujas darbas bus geresnis už tą, kurį turite dabar. Kitaip tariant, pirmiausia turite įvertinti savo lūkesčius darbo atžvilgiu bei galimybes jį gauti.

JŪSŲ LŪKESČIAI. Ką norėtumėte pasiekti darbe:

› Norėtumėte gauti didesnį atlyginimą?
› Norėtumėte būti savo srities profesionalu, ekspertu, vertinamu tiek vadovų, tiek konkurentų?
› Svajojate tapti profesionalu, tačiau visai ne toje srityje, kur dirbate dabar?
› Norėtumėte dirbti vadovaujantį darbą ir ateityje pakilti iki aukščiausio posto?
› Norėtumėte dirbti komandoje ir atsakomybe dalintis su kitais jos nariais?
› Norėtumėte rasti darbą, kuriame nebereikėtų dirbti viršvalandžių?
› Ieškote dinamiško, įdomaus, kūrybiško darbo?
› Norėtumėte draugiškų, kolegiškų santykių darbe?

Išdėliokite teiginius prioritetų tvarka. Kas Jums svarbiausia? Ar tai gali suteikti Jūsų kompanija? Ar gali konkurencinės firmos? Pavyzdžiui, dirbate pardavimų vadybininku firmoje, užsiimančioje didmenine prekyba maisto produktais. Norėtumėte gauti didesnį atlyginimą, automobilį, manote, kad galėtumėte vadovauti keliems prekybos agentams. Paprasčiausia pateikti savo pasiūlymus vadovams. Gal Jūsų nuomonės sutampa? Jei žinote, kad firma šiuo metu nežada plėstis ir geresnių sąlygų Jums pasiūlyti negali, lieka ieškoti panašaus profilio kompanijų ir joms pasiūlyti savo paslaugas. O gal pabandyti jėgas naujoje srityje (pavyzdžiui, prekyboje baldais, biuro įranga ar automobiliais)? Tačiau tuomet reikės pradėti nuo žemiausio laiptelio, o tai reiškia, kad atlyginimas, atsakomybė sumažės.

Jei svarbiausias Jūsų tikslas yra dirbti įdomų, patrauklų darbą ir Jūs dar neradote, kur geriausiai galite išreikšti save, taip pat pravartu pirmiausiai įvertinti savo kompaniją: ar tikrai aplink nėra darbų, kurių norėtumėte imtis? Jei ne, Jums teks susitikti su daugelio firmų vadovais. Kaip elgtis tokiu atveju, jei net nežinote, ko norėtumėte imtis? Galite išsiuntinėti savo Gyvenimo aprašymus (CV) kompanijoms, kurios Jus domintų - gal dabar, o gal po keleto mėnesių joms reikės naujo darbuotojo. Galite dalyvauti spaudoje skelbiamuose darbuotojų paieškos konkursuose.

JŪSŲ GALIMYBĖS. Ar Jūsų asmeniniai pasiekimai, patirtis yra pakankami, kad gautumėte darbą atitinkantį lūkesčius? Ko trūksta? Kaip tai galite pasiekti? Pavyzdžiui, dirbate biuro administratoriumi, tačiau ateityje norėtumėte tapti personalo vadybininku. Turite verslo vadybos magistro diplomą, susiduriate su personalo dokumentais, tačiau realios patirties šioje srityje neturite. Savo kompanijoje svajonės įgyvendinti negalėsite, nes joje nėra personalo skyriaus. Didelėms tarptautinėms kompanijoms, kuriose galbūt ir įsivaizduojate savo ateitį, Jūsų patirties tikrai neužteks. Ką galite padaryti, kad padėtumėte sau pasiekti tikslą? Pirmiausiai Jums trūksta žinių. Artimiausiu Jūsų tikslu gali tapti personalo vadybos studijos. Galite savarankiškai studijuoti literatūrą, lankyti įvairias paskaitas, kursus, domėtis personalo valdymo naujovėmis bei problematika, tačiau turėsite sugalvoti, kaip būsimam darbdaviui parodyti šias žinias. Galbūt siekdamas tikslo galite įsidarbinti didesnės kompanijos personalo skyriuje asistentu? Pasidomėkite didesnių kompanijų personalo skyrių darbu, jų struktūra.

Vienaip ar kitaip darbo keitimas gana ilgas ir nelengvas procesas. Gerai pasvarstykite, ar tikrai Jus dominantis darbas toks patrauklus. Jei turite draugų, pažįstamų, dirbančių šioje srityje, paklauskite apie darbo trūkumus. Jei apsisprendėte - veikite: informuokite draugus, kad ieškote kitokio darbo nei dirbote iki šiol, kreipkitės ne tik į įdarbinimo agentūras, bet ir į konsultacines firmas, užsiimančias darbuotojų paieška ir atranka, patys sekite spaudą, dalyvaukite konkursuose ir nenusiminkite, jei sulauksite neigiamo atsakymo - taip Jūs laimite dar šiek tiek laiko tobulėti norimoje srityje.


www.Takas.lt

Raktinis žodis: