2022-07-29 11:26:48

Ieškau darbo: elgsenos stiliaus interviu

2016.06.16

Darbdaviai kalbėdamiesi su kandidatais vis dažniau renkasi elgsenos stiliaus pokalbį. Elgsena pagrįstas pokalbis skirtas priversti potencialų darbuotoją mąstyti savo galva: darbdaviai neuždavinėja paprastų klausimų, kuriems atsakymus galima paruošti iš anksto, pavyzdžiui, kur norėtumėte būti po penkerių metų?

Elgsenos stiliaus pokalbio metu darbdaviai tikriausiai bandys atrasti specifinių detalių ir prašys jūsų prisiminti savo sėkmes arba nesėkmes – pagal tai jie nesunkiai įvertins jūsų jau sukauptas žinias, rašo seekingsuccess.com. Štai dėl ko elgsenos stiliaus interviu yra „slidus“ – sunku tikėtis kokių nors konkrečių klausimų, nors tai nėra neįmanoma.

Pirmas žingsnis: Supraskite, ką norima įvertinti elgsenos stiliaus pokalbiu

Elgsenos stiliaus pokalbiai sukurti tam, kad įvertintų esminius gebėjimus (pvz., problemų sprendimo, sprendimų priėmimo, konfliktų sprendimo) bei gebėjimus, kurie reikalingi būtent tai veiklos sričiai.

Pavyzdžiui, klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojo ieškantiems darbdaviams bus įdomios tokios potencialaus samdinio savybės, kaip klientų išlaikymas, sugebėjimas atsižvelgti į poreikius, klientų lūkesčių patenkinimas.

Antras žingsnis: Peržiūrėkite darbo aprašymus

Pokalbis su darbdaviu neturi būti paslaptingas. Daugelio įmonių darbo pasiūlymai tinkamai atskleidžia, ko jos tikisi iš darbuotojo. Neskubėdami peržiūrėkite darbo aprašymus – ne tik toje bendrovėje, kurioje norite dirbti, bet ir pas jų konkurentus.

Pastebėsite, kad skelbimuose paprastai yra tam tikra pusiausvyra tarp esminių gebėjimų ir tai veiklos sričiai specifinių gebėjimų. Pasižymėkite pasikartojančius akcentus ir remiantis surinkta informacija pasiruoškite elgsenos stiliaus pokalbiui.

Pavyzdžiui, jei darbo aprašyme teigiama, kad įmonei reikia į komandinį darbą linkusio žmogaus, tai galite tikėtis, kad per elgsenos stiliaus interviu jūsų pašnekovas užduos tokius (ar panašius) klausimus:

- kaip ir kiek prisidėjote prie ankstesnės darbovietės paskutinio pasiekimo?

- papasakokite apie tai, kaip siekiant sėkmingai pabaigti projektą, pakoregavote savo kolegos (kolegų) darbo stilių.

- nusakykite situaciją, kuomet darbas komandoje pateikė daugiau gerų rezultatų nei jų galima būtų buvę pasiekti dirbant vienam.

Kai daugmaž suvoksite ,kokių esminių žmogaus savybių reikia darbdaviui, bus lengviau ir prognozuoti, kokių klausimų jie jums gali užduoti.

Trečias žingsnis: paruoškite pasakojimus

Kiekvienam darbdavio pageidaujamam gebėjimui pasirašykite po šį gebėjimą išryškinantį pasakojimą. Kaip ir bet kuriame kitame pasakojime, štai dalykai į kuriuos reikia kreipti dėmesį: kas, ką, kur, kada, dėl ko ir kaip.

Pavyzdys, kaip reikia atsakyti į elgsenos stiliaus klausimus:

Klausimas: kaip prisidėjote prie ankstesnės darbovietės paskutinio pasiekimo?

Štai galimas atsakymas: dabartinio darbdavio, „Duombazių centro“ bendrovėje, pardavimų ir klientų aptarnavimo skyrių darbuotojai bendradarbiauja siekiant sudaryti ir išlaikyti sutartis. Pardavimų komanda sutaria dėl sandorio, o mano, kaip klientų aptarnavimo skyriaus atstovo, vaidmuo – užtikrinti, kad klientas būtų patenkintas savo pirkiniu bei spręsti visas galinčias kilti problemas.

Vienu konkrečiu atveju išsprendžiau potencialiai nuostolingą problemą su svarbiu klientu, kuris už 1,5 mln. dolerių įsigijo duomenų bazių sistemą. Ši sistema praėjus savaitei nuo jos įdiegimo pradėjo veikti nestabiliai. Be abejo, klientas tuo buvo nepatenkintas ir pareikalavo, kad būtų grąžinti visi už sistemą sumokėti pinigai.

Išklausęs kliento skundus, problemos spręsti nedelsiant nusiunčiau techninės pagalbos grupę, kuri viską sutvarkė per vieną darbo dieną, todėl kliento produktyvumui buvo pakenkta minimaliai. Galų gale klientas atnaujino visas duomenų bazių sistemas ir keturiuose savo filialuose“.

Šiam pasakojimui būdingi visi klasikinės pasakos bruožai: į nelaimę patekusi princesė, ją gelbėjantis karžygys ir „jie gyveno ilgai ir laimingai“ pabaiga.

Elgsenos stiliaus interviu niekada neišnyks, jų populiarumas su laiku didės, nes vis daugiau darbdavių suvoks, kad pasakojimai yra geriausias metodas įvertinti potencialų kandidato produktyvumą darbe. Šis interviu formatas padeda darbdaviams sumažinti tinkamų kandidatų kiekį ir efektyviai išsiaiškinti, kuriuos iš kandidatų tikrai verta įdarbinti.

www.delfi.lt

Raktinis žodis: