2022-07-29 11:26:48

Algos pakilo – premijų sumažėjo?

2018.08.02

Jei 2017-ųjų pradžioje likę nepaskatinti už gerus metinius rezultatus skundėsi 45 proc. Lietuvos įmonių darbuotojų, tai šiemet tokių buvo jau 52 proc.

Augančių kainų, Sodros ir pačių darbuotojų pastangomis stumiami lietuviški atlyginimai pamažėle  vis dėlto ropščiasi aukštyn, tačiau panašu, jog kilstelėję algas, darbdaviai šiemet kiek susiaurino paskatintųjų už metinius rezultatus ratą. Štai, jei pažiūrėsime, koks, „Sodros“ duomenimis, buvo vidutinis įmonių mokėtas atlyginimas sausį, prie kurio paprastai pridedamas ir metinis priedas, pamatysime, kad lyginant su pernykščiu sausiu, šiemet šis atlygis  „pastorėjo“  vidutiniškai 14 proc. O pasak Statistikos departamento,  alga per 2017-uosius vidutiniškai  ūgtelėjo 8,2 proc.

Tačiau, kaip parodė CVMarket.lt atlikta darbuotojų apklausa, nors sausį įmonės savo personalui  ir atseikėjo daugiau pinigų, negavusių metinio paskatinimo šiemet buvo 7 proc. daugiau nei pernai. Tiesa, teigusių, kad darbdavys jų pasiekimų neįvertino dėl prastos įmonės būklės būta 5 proc. mažiau.

Akivaizdu, kad kol kas populiariausia skatinimo už gerus metinius rezultatus forma - taip vadinamas  „13-asis atlyginimas“, kuris paprastai būna standartinės mėnesio algos dydžio. Gavę tokią premiją teigė 12,3 proc. apklausos dalyvių. Dovanų kuponais džiaugėsi 6,9 proc. gerai dirbusių darbuotojų. Papildomais laisvadieniais darbdavys pamalonino 2,5 proc. , o kelionė  ar sveikatinimo paslaugos už pernai metų pasiekimus buvo skirtos  1,6 proc. darbuotojų. Dar 7,8 proc. dirbančiųjų pareiškė, kad buvo paskatinti kitokiomis vertingomis dovanomis, o 2,9 proc. savikritiškai prisipažino, kad dirbo ne itin gerai, tad suprantama, kad jokio paskatinimo nenusipelnė.

Įdomu paminėti, kad dažniau neįvertinti už metų rezultatus skundėsi trisdešimtmečiai ir jaunesni dirbantieji, ką galima būtų paaiškinti tuo, kad jauni darbuotojai itin mobilūs, įmonėje užsilaiko neilgai, tad ir metinės premijos  neretai tiesiog nesulaukia. 2016 m. CVMarket.lt daryto tyrimo duomenimis, 18-29 metų darbuotojai, vienoje įmonėje vidutiniškai išdirba pusantrų metų arba pakeičia 4-5 darbovietes.

Metinio paskatinimo tyrimas buvo vykdomas šių metų sausio-vasario mėn. Jo metu apklausta 1859 dirbantys Lietuvos įmonėse.