2022-07-29 11:26:48

Darbuotojų nuotaikos: kuri dalis šiemet prašys didesnės algos?

2016.10.21

Daugiau kaip trečdalis Lietuvos dirbančiųjų algas, nepavejančias šuoliuojančių kainų, prašys kilstelėti dar iki Naujųjų, o beveik penktadalis ketina tai padaryti jau artimiausią mėnesį.

Nors anot statistikų, kainos po euro įvedimo pūtėsi nestipriai, o vidutinė mėnesinė alga netgi optimistiškai ropštėsi įkalnėn, pastebime, kad ketinančių eiti pokalbio su darbdaviu dėl atlyginimo padidinimo daugėja. Dar šiemet ryžtis tokiam žingsniui žmones skatina ne tik vis greičiau plonėjanti piniginė, bet ko gero ir nuo kitąmet įsigaliosiantis naujasis Darbo kodeksas, liberalizuosiantis darbdavio ir darbuotojo santykius. 

Tiesa, kaip parodė mūsų atliktas tyrimas, nemažos dalies dirbančiųjų nuomone, kalbėtis su darbdaviu dėl didesnės algos nei dabar, nei vėliau išvis neverta. Neketinančių prašyti padidinimo priskaičiavome net 45,5 proc. Tiesa, 2,3 proc. respondentų jau prašė padidinimo ir jį gavo, o 5,1 proc. darbuotojų pasigyrė, kad atlyginimą savo iniciatyva padidino pats darbdavys. Dar 5,8 proc. teigia kalbėję su bosu, tačiau, deja, nieko nepešė.

Likę 32,3 proc. siekti algos padidinimo nebandė ir neketina. Net 14,5 proc. iš jų mano, kad tai nepadės, nes ir taip aišku, kad darbdavys prašymą atmes, 11,4 proc. pripažino bijantys, kad toks spaudimas gali tik paskatinti darbdavį išvis atsisakyti darbuotojo paslaugų, o 6,5 proc. įsitikinę, kad įmonė tokiems dalykams tiesiog neturi pinigų.

Įdomu, kad atleidimo gerokai labiau baiminasi moterys, taip pat dirbantieji, kuriems dar nėra 25 metų.

Tačiau net 37 proc. darbuotojų nusiteikę ne taip pasyviai. 19 proc. iš jų klausti „Kada man padidinsite algą?“ planuoja jau artimiausią mėnesį, o 18 proc. – dar iki Naujųjų. Kiek mažiau respondentų buvo atsargesni ir pareiškė galbūt eisią pokalbio pas darbdavį kitais metais. Beje, tokių delsiančių vėlgi daugiau buvo tarp moterų, o tarp besiveržiančių pas darbdavį jau artimiausiu metu pirmavo stipriosios lyties atstovai.

Greičiau spręsti atlyginimo padidinimo klausimą buvo nusiteikę respondentai, kuriems daugiau nei 25-eri, o atidėliojančių „gal kitąmet“ daugiau tarp jaunesnių apklausos dalyvių. Gali būti, tai paaiškinama dar nelabai stipriomis jaunų darbuotojų pozicijomis darbovietėje, o gal tuo, kad jaunesni ir ambicingi dirbantieji paprastai darbo rinkoje startuoja jau su didesniu darbo užmokesčiu.

Tyrimo metu cvmarket.lt apklausė 1575 visoje Lietuvoje dirbančius asmenis.