2022-07-29 11:26:48

Patraukliausios ūkio šakos Baltijoje – ne tik IT ir finansai

2018.08.02

Ir lietuviai, ir latviai, ir estai labiausiai norėtų įsidarbinti informacinių technologijų ir telekomunikacijų įmonėse, tačiau patraukliausių darbdavių sąrašuose – net ir valstybinės įmonės.

Pasauliniuose geriausių darbdavių topuose pačiais pačiais tradiciškai renkami informacinių ir komunikacijos technologijų bei finansų sektorių atstovai. Lietuviai, latviai ir estai pasaulinių „madų“ taipogi laikosi lyg susitarę. CVMarket.lt kasmet renkamuose patraukliausių darbdavių dvidešimtukuose didžiąją dalį sudaro įmonės, veikiančios telekomunikacijų bei IT ir finansų srityse. Visų trijų valstybių TOP’uose taip pat yra gamybos, prekybos bei transporto įmonių.

Tačiau štai tarp Latvijos patraukliausiųjų – net trys energetikos kompanijos. Estijoje tokių tik viena, o lietuviams šio sektoriaus darbdaviai kažko nėra patrauklūs. Lietuva vienintelė iš Baltijos šalių, kur svajonių darbdavėmis išrinktos apgyvendinimo, viešojo maitinimo ir biotechnologijų sektoriuose veikiančios įmonės.

Užtat estai vieninteliai svajoja apie darbą švietimo įstaigoje – Tartu Universitete. „Tai nenuostabu, – aiškina CVKeskus.ee komunikacijos vadovas Henry Auvaart, – „Tartu Ülikool“ patenka į 1,2 proc. geriausių pasaulio universitetų ir jau ilgą laiką renkamas vienu patraukliausių darbdavių Estijoje.“

O latviai itin simpatizuoja valstybinėms įmonėms, tokioms, kaip AS „Latvijas valsts mezi“ (Latvijos valstybiniai miškai), Latvijos centrinis bankas ir netgi Valstybės pajamų tarnyba (lietuviškas Valstybinės mokesčių tarnybos atitikmuo). Anot CVMarket.lv vadovo Kristaps Kolosovs, „simpatijas valstybinėms įstaigoms galima būtų paaiškinti dideliu latvių jautrumu socialinėms garantijoms, stabilumui, kuriais valstybiniai subjektai išsiskiria iš kitų darbdavių tarpo. O Latvijos miškų įmonė istoriškai garsėja kaip sudaranti labai geras sąlygas dirbantiesiems.“ Beje, miškininkystės kompaniją tarp dvidešimties svajonių darbdavių įtraukė ir estai.

„Tačiau neverta nusiminti tiems, kieno išsilavinimas ar patirtis nėra iš tų sričių, kuriose veikia Baltijos šalių patraukliausi darbdaviai. Šansų įsidarbinti yra. Kaip sako „Swedbank“, patekusio į visų trijų Baltijos šalių TOP5, Karjeros centro vadovė Lina Žemaitytė–Kirkman, „banke yra per 300 skirtingų pareigybių, tad žmonės dirba labai skirtingose srityse turėdami labai skirtingas kompetencijas ir išsilavinimą“. Jai pritaria Henry Auvaart -  „vienas iš patraukliausio Estijoje darbdavio „Eesti Energia AS“ privalumų – itin didelė darbų įvairovė: nuo geologų, IT architektų iki buhalterių ir klientų aptarnavimo vadybininkų.“