2022-07-29 11:26:48

Sulaukei 40 metų – darbą rasti bus sunku

2016.06.16

Lietuviai baiminasi, kad sulaukus 40-ies metų ar peržengus šią amžiaus ribą darbą surasti tampa sudėtinga net ir išsilavinusiems bei patyrusiems specialistams. Tokia tendencija išryškėjo suskaičiavus specialistų paieškos portalo cvmarket.lt vykdytos apklausos duomenis. Respondentų buvo teiraujamasi, ar jie mano, kad 40-mečiam specialistui netekus darbo kitą susirasti būtų sudėtinga.

Daugiau nei pusė apklaustųjų (51 proc.) pritarė tokiam teiginiui, o antra pagal gausumą respondentų grupė (31 proc.) nurodė, jog viskas priklauso nuo ieškomam darbui keliamų lūkesčių. Ir tik 18 proc. apklausos dalyvių buvo įsitikinę, kad amžius nebūtų kliūtis trukdanti susirasti naują darbo vietą.

Tokius rezultatus lemia kelios skirtingos priežastys, o bene svarbiausia – konkurencija. Lietuvoje yra daug gabaus, išsilavinusio jaunimo, kuris nori įrodyti savo vertę ir galimybes, todėl dažniau sutinka dirbti už mažesnį atlygį. Tuo tarpu vyresniems specialistams finansinė pusė yra aktualesnė, nes jie, tikėtina, turi šeimą, kurios poreikius turi tenkinti, o gal net ir finansinių įsipareigojimų. O juk darbdaviai retai pro pirštus žiūri į tai, kokio dydžio atlyginimo tikisi potencialus kandidatas ir dažnai renkasi pigesnį variantą, nors vėliau į jauną ir nepatyrusį žmogų reikia investuoti papildomai, jį ugdyti.

Įmonių požiūrį į 40-mečius bei vyresnius specialistus atskleidžia ir cvmarket.lt sistemoje sukaupti duomenys. Ten įmonės gali įvertinti kandidatus, prie kiekvieno iš jų pažymėdamos: jis tinkamas, jis svarstytinas arba apskritai netinkamas. Tokio grupavimo rezultatai rodo, kad kaip tinkamą vyresnį nei 36 m. amžiaus kandidatą įmonės pažymi 2-3 kartus rečiau nei jaunesnį. O kaip netinkamą – 37 proc. dažniau nei 19-35 m. kandidatą.

Tai, jog vyresni nei 40-ies metų sulaukę žmonės patiria sunkumų ieškodami darbo, rodo ir Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjos Jūratės Baublienės pateikti duomenys.

"Kas mėnesį skaičiuojame tik tai, kiek Darbo biržoje yra registruotų jaunesnių nei 25 m. ir vyresnių nei 50 m. asmenų. Liepos 1 d. duomenimis, jaunimo dalis, palyginti su 2013 m., sumažėjo ir sudaro 8 proc., o vyresnių nei 50 m. – išaugo iki 37 proc.", – teigė Jūratė Baublienė.

Tuo tarpu nepriklausomas psichologas ir vadybos konsultantas Lauras Balaiša tikina, kad į tokią situaciją žvelgti galima ir iš kiek kitos pozicijos.

 

"Kai kuriais atvejais vyresnis amžius yra privalumas, o ne trūkumas. Tai ypač išryškėja tarp siauros specializacijos profesionalų, kai darbdaviui reikia ne energijos, o įgūdžių ir žinių. Be to, vyresnius darbuotojus galima vertinti kaip lojalesnius, kurie savo nuomonės nekeičia dažnai", – sakė ekspertas.

 

 

 

2014 m.