2022-07-29 11:26:48

Kiek žmonių palies naujoji atostogų kompensavimo tvarka?

2016.06.16

Apribojus nepanaudotų atostogų kompensacijas, tik nedaugelis dirbančių lietuvių patirs nuostolių išeidami iš darbo. Taip teigia specialistų portalas cvmarket.lt, išanalizavęs „sutaupytų" atostogų statistiką. 

„Nuo gruodžio pradžios jau veikia naujos Darbo kodekso pataisos, pagal kurias išeinant iš darbo bus galima išmokėti pinigų ne daugiau kaip už trejų metų nepanaudotas atostogas, - aiškina cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė. - Ne paslaptis, kad anksčiau kai kurie darbuotojai, ypač aukštesnio lygio specialistai, išeidami iš darbo, susižerdavo nemažas kompensacijas už metus ir net daugiau poilsiui nepanaudotų atostogų. „Sodros" duomenimis, išeitinės kompensacijos darbuotojui, paliekant darbdavį šalių susitarimu, būdavo mokamos vidutiniškai už 2,02 mėn.. arba apytiksliai 61 dieną nepanaudotų atostogų. 

Tačiau kaip parodė portalo atliktas darbuotojų sukauptų nepanaudotų kasmetinių atostogų tyrimas, kurio metu apklausėme 1203 respondentus, šiandien realiai prarasiančių vienokią ar kitokią kompensaciją už atostogas, jei išeitų iš darbo, nėra daug.

Jei turėsime omenyje, kad kasmetinės atostogos Lietuvoje be jokių priedų ir išimčių paprastai sudaro 28 kalendorines dienas, tai šiuo metu jau nebūtų kompensuojama už 85-tą ir visas tolesnes išeinančiam iš darbo priklausančias atostogų dienas.

Sukaupusių tiek daug atostogų, kaip parodė tyrimas, yra labai nedaug. Tik 4 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad šiuo metu turi daugiau nei 50, o iš jų pusė - daugiau nei 100 nepanaudotų atostogų dienų. Šeši proc. skaičiuoja, kad jų taupyklėje ne daugiau kaip 50 dienų, per kurias priklauso ilsėtis.

Gausiausiai (23 proc.) buvo dirbančiųjų, kurie dabartiniu metu yra sukaupę 11-30 dienų atostogų, o beveik penktadalis turėjo tik mažiau kaip 10 dienų.

Įdomu, kad beveik trečdalis teigė visiškai išnaudoję visą atostogoms skirtą laiką, o dar 17 proc. pareiškė, kad tiksliai netgi nežino, kiek neišnaudotų atostogų yra sukaupę.

Anksčiau ne vienas dirbantysis visas sutaupytas atostogas išnaudodavo išeidamas iš darbo. Naujoji Darbo kodekso nuostata ir čia nubrėžė ribą - išeinant galima išnaudoti tik atostogas, sukauptas ne daugiau kaip už trejus metus.

 

Šaltiniai:

http://www.delfi.lt/verslas/verslas/kiek-zmoniu-palies-naujoji-atostogu-kompensavimo-tvarka.d?id=69919864

http://www.lrt.lt/naujienos/ekonomika/4/123211/kodel_atostogas_geriau_ne_kaupti_o_isnaudoti

http://verslas.lrytas.lt/rinkos-pulsas/naujasis-darbo-kodeksas-atostogas-geriau-ne-kaupti-o-isnaudoti.htm

http://kauno.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/ar-kirs-kisene-nauja-atostogu-tvarka-725854