2022-07-29 11:26:48

Emocinis intelektas ir jo svarba mūsų gyvenime

2016.06.16

Yra pastebėtas tiesioginis ryšys tarp žmogaus ypatingų gebėjimų atlikti tam tikrus darbus ir jo emocinio intelekto lygio. Kitais žodžiais tariant, asmuo gali būti labai išsilavinęs, turėti puikius analitinius įgūdžius, netgi turėti daugybę puikių idėjų, tačiau neturėdamas aukšto emocinio intelekto, jis netaps lyderiu savo srityje.

Gera žinia yra ta, kad mūsų emocinis intelektas nėra nulemtas genų, jį mes galime vystyti visą gyvenimą. Emocinį intelektą sudaro tokie elementai: savęs pažinimas, gebėjimas valdyti emocijas, motyvacija, socialinis sąmoningumas ir socialiniai įgūdžiai. Taigi, tobulinti savo emocinį intelektą galime, vystydami bet kurį iš minėtų elementų. Panagrinėkime, kuo pasižymi žmonės turintys išvystytą kiekvieną iš minėtų elementų.

Savęs pažinimas

Savo emocijas pažįstantys, su jomis susitaikę žmonės yra labiau pasitikintys savimi, jie nesigėdija prašyti kolegų pagalbos. Šie žmonės nestresuoja, kai yra kritikuojami, vietoje to, jie stengiasi daugiau sužinoti apie savo silpnasias vietas ir jas vėliau sustiprinti. Asmenys, žinantys savo galimybių ribas, išsikelia sau tokius tikslus, kurie yra pakankamai sunkūs, bet pasiekiami. Jie niekada nepersitempia darbe.

Gebėjimas valdyti emocijas

Žmonės, gebantys valdyti savo emocijas jaučia tokius pačius emocijų impulsus, kaip ir visi kiti, tačiau jie sugeba juos kontroliuoti ir juos analizuodami geba daugiau sužinoti apie save. Stresinėse situacijose, kai reikia per trumpą laiką atlikti sunkias užduotis, mokantys valdyti savo emocijas žmonės nepanikuoja, bet sutelkia mintis tam, kad kuo geriau išanalizuotų susidariusią situaciją. Jie neretai suteikia pagalbą panikuojantiems kolegoms.

Motyvacija

Žmones motyvuoja pasiekimai. Vieni siekia išorinių, akivaizdžių rezultatų, tai: atlyginimas, statusas įmonėje, kuomet kitus labiau motyvuoja vidinio tobulėjimo galimybės. Gerai motyvuoti žmonės nepraranda savo motyvacijos, net ir tais laikotarpiais, kai įmonės rezultatai yra prasti ir kolegas yra apėmęs pesimizmas.

Socialinis sąmoningumas

Socialinis sąmoningumas dar kitaip vadinamas empatija yra bene lengviausiai atpažįstama tarp minėtų savybių. Ko gero visi prisimename įkvepiančių ir nuobodžių mokytojų. Empatija įkvepia kitus veikti, kartais net pakeisti gyvenimą.

Socialiniai įgūdžiai

Socialiniai įgūdžiai yra daug daugiau, nei tik draugiškumas, tai yra visų minėtų savybių išdava. Žmogus, turintis išvystytus socialinius įgūdžius puikiai pažįsta savo emocijas, moka jas valdyti, yra motyvuotas ir sugeba motyvuoti bei įkvėpti kitus.

Tam, kad sužinotumėt, koks Jūsų emocinis intelektas yra šiuo metu, yra sukurta daugybė puikių testų. Rekomenduojame atlikti testą ir tobulinti savo emocinį intelektą visą likusį gyvenimą.

Šaltinis: Harvard Business Review

Raktinis žodis: